Ιωάννα Παπαδοπούλου

Προσωποκεντρική ψυχοθεραπεύτρια, Διευκολύντρια εκπαιδευτικών ομάδων

Η Ιωάννα Παπαδοπούλου σπούδασε στο Ιστορικό Αρχαιολογικό της Φιλοσοφικής Αθηνών. Έκανε το μεταπτυχιακό της στην Σύγχρονή Ελληνική Ιστορία στο πανεπιστήμιο της Σορβόννης στη Γαλλία. Για 15 χρόνια εργάστηκε ως φιλόλογος.

Έχει εκπαιδευτεί στην Προσωποκεντρική  Συμβουλευτική και Ψυχοθεραπεία (ICPS Ελλάδας– University of Strathclyde, Glascow) .

Από το 2010 εργάζεται ως προσωποκεντρική σύμβουλος και ψυχοθεραπεύτρια (ατομικές συνεδρίες με ενήλικες, έφηβους). Έχει συντονίσει ομάδες προσωπικής ανάπτυξης ενηλίκων, επαγγελματιών ψυχικής υγείας και ατόμων τρίτης ηλικίας.

Έχει εκπαιδευτεί στη Διευκόλυνση Προσωποκεντρικών Ομάδων στο πανεπιστήμιο Temenos στo Sheffield, UK.

Από το 2014 είναι διευκολύντρια σε εκπαιδευτικές προσωποκεντρικές ομάδες.

Από το 2021 είναι εκπαιδεύτρια σε ομάδα προσωποκεντρικής εκπαίδευσης και εκπαιδευόμενη επόπτρια στο Κέντρο «Ύπαρξη».